Jagten på Glæden...
Fredag den 16/9 havde vi inviteret Lise Kissmeyer til(bage) – Lise er gammel Højbjerg-pige og tidligere dansk mester i dd – til Højbjerg for at fortælle om hendes tanker og undersøgelser om drivkraften for at drive (elite)idræt – herunder badminton
Og det blev en rigtig dejlig aften med inspiration og hygge for de 50 fremmødte. Vi blev beriget og inspireret med nogle gode tanker om at det skal være glæden og lysten der skal drive værket – uanset niveau. Det hele blev formidlet med stor glæde og på en meget inspirerende måde med mange gode eksempler fra Lise undersøgelses-univers blandt badmintonspillere, fodboldspillere, håndboldspillere og svømmere – og interviews med de største fra sportsgrenene. Meget spændende.
Nedenstående model illustrerer hvilke 'typer af glæde' som Lise har analyseret på. Hendes frygt inden hun startede, var at den blå var fremtrædende, men 'heldigvis' viser det sig, at den gule – legen – sammen med den sociale (røde) og konkurrencen (grøn) er de væsentligste glædes-faktorer.

GUL:
Glæden ved at være fordybet og optaget – legen med detaljerne.At være total opslugt og tilstede lige her og nu.Glæden ved det man gør!
GRØN:
Glæden ved at måle sig og få bekræftelse Glæden ved at mærke man er god til noget og mestreGlæden ved at mærke udvikling
RØD:
Glæden ved at være sammen med andre menneskerGlæden ved at gøre noget sammen med andre og være del af helhedGlæden ved at have indhold og mening til tilværelse
BLÅ:
Glæden ved gevinster der ligger ud over selve sporten og nuetGlæden ved penge, kontrakter og lønAt få omtale, privilegier og anerkendelse – fra forældre, træner, chef eller andre betydende personer – at 'se godt ud'
Det var mit indtryk at alle de fremmødte blev underholdt af Lise og hyggede sig med den gode mad fra Sokol. Desuden var der flere der lavede en god handel med InSport, som også var inviteret med nogle gode Yonex-varer til favorable Højbjerg-priser.
Det var vores første arrangement af denne type, men helt sikkert ikke det sidste, og vi vil med det samme begynde at tænke over nye temaer, som vi kan mødes om på fredag aftener.
Tak for det gode selskab
Michael
.
Øvrige nyheder fra Klubben