Klubmestre 2016/2017

Pokaloverrækkelser:

Årets højdespringer: Denne pokal gives til den spiller, der er rykket flest rækker op i én sæson. Årets højdespringer er Marie Bloch Østergaard.

  • Årets Kammerat: Årets kammerat gives til en spiller, som på alle måder er en god ven/veninde. Det vil sige at man er positiv, smilende, opmærksom på sine klubkammerater, bidragende til træningsmiljøet og altid villig til at give en hånd med, hvor den kan bruges. Årets kammerat går i år til Sarah Mossing Nielsen.
  • Årets Spiller: Årets spiller gives til den spiller, der altid leverer en koncentreret indsats til træning og som altid giver noget til de spillere, som han/hun træner med. Det er vigtigt at spilleren udvikler sig såvel badmintonfagligt som personligt henover sæsonen. Derudover vægtes gode resultater også i denne kategori. Årets spiller er Jakob Houe Andersen.
  • Årets Fremgangspokal: Indført 2015/16 og gives til en spiller, der viser fremgang på et andet plan end podier og resultater. Det kan fx være en personlig udvikling eller en kombination heraf. Modtager af fremgangspokalen går til  Mike Vestergaard.
Vinderne af de traditionelle klubpokaler er valgt af klubbens ungdomstrænere og UU!

STORT TILLYKKE til de nye klubmestre og pokalvinderne.


U9:

HS            1. plads            Magne Skotte Lippert (+vandrepokal)
HS            2. plads           Storm Thillemand
DS            1. plads            Dicte Kofoed Uggerhøj (+vandrepokal)
HD           1. plads            Linus Rydahl Overgaard + Mads S. Hansen
MD           1. plads            Magne Skotte Lippert + Dicte K. Uggerhøj

U11 A:

HS            1. plads            Jesper Østergaard Christensen (+vandrepokal)
HS            2. plads            Mads Christensen
HS            3. plads            Simon Christensen
HD           1. plads            Jesper Ø. Christensen + Andreas E. Jensen
HD           2. plads            Mads Christensen + Marcus Buch

U11 BC:

HS            1. plads            Alfred Bischoff-Jensen
DS            1. plads            Malou Lebech
HD           1. plads            Alfred Bischoff-Jensen + Theo Thillemand
DD           1. plads            Sophie Juel Møller + Malou Lebech
MD           1. plads           Alfred Bischoff-Jensen + Emma Korsholm

U11 D:

HS            1. plads            Jonathan Morgen Petersen
DS            1. plads            Aja Givskov
HD           1 . plads           Lasse Schmidt + Bertram Schmidt

U13 EM:

HS            1. plads            Mike Vestergaard (+vandrepokal)
HS            2. plads            Magnus Hansen
HS            3. plads            Lasse Linderoth Pedersen
DS            1. plads             Filippa Ørum-Petersen (+vandrepokal)
DS            2. plads             Sarah Juel Møller
DS            3. plads             Sofie Amalie Lausen
HD            1. plads            Mike Vestergaard + Casper Lund
HD            2. plads            Jacob Bay Viktor Madsen
DD            1. plads             Sofie Amalie Lausen + Sophia Lemming
DD            2. plads            Sofie Solvejg Hansen + Ea Schouenborg
MD            1. plads            Jacob Bay + Sophia Lemming
MD            2. plads            Magnus Hansen + Ingrid Have
MD            3. plads            Emma Irring Braüner + Simon Bloch Østergaard

U13 ABCD:

HS            1. plads            Jacob Uldall-Jessen
HS            2. plads           William Bilenberg
DS            1. plads            Marie Bloch Østergaard
DS            2. plads           Victoria Brigon
HD           1. plads           Jacob Uldall-Jessen + Magnus Røy
DD            1. plads          Victoria Brigon + Marie Landert Faurholt
MD           1. plads          Ghawiya Grada + Wiliam Bilenberg

U15 EM:

HS            1. plads           Nikolaj Lassen (+vandrepokal)
DS            1. plads           Liva Linderoth Pedersen (+vandrepokal)
HD           1. plads           Nikolaj Lassen + Gustav Lassen
DD           1. plads           Silje Valsted + Sara Skovsgaard Hornum
MD          1. plads           Silje Valsted + Gustav Lassen

U15 A:

HS            1. plads           Martin Østergaard Christensen
HD           1. plads           Alexander B Lyngby + Oliver Giørtz-Jørgensen

U15 BCD:

HS            1. plads            Oliver Pedersen
HD           1. plads            Daniel E. Jensen + Mikkel Koch


Fotos af Tine Bay – flere på facebook