STORT TILLYKKE til de klubmestre og pokalvinderne.

Disse 4 vandrepokaler overrækkes 21. juni 2019.

  • Årets Højdespringer: xxx
    Gives til den spiller, der er rykket flest rækker op i én sæson.
  • Årets Kammerat: xxx
    Gives til en spiller, som på alle måder er en god ven/veninde. Det vil sige at man er positiv, smilende, opmærksom på sine klubkammerater, bidragende til træningsmiljøet og altid villig til at give en hånd med, hvor den kan bruges.
  • Årets Spiller: xxx
    Gives til den spiller, der altid leverer en koncentreret indsats til træning og som altid giver noget til de spillere, som han/hun træner med. Det er vigtigt at spilleren udvikler sig såvel badmintonfagligt som personligt henover sæsonen. Derudover vægtes gode resultater også i denne kategori.
  • Årets Fremgangspokal: xxx
    Indført i 2015/16 og gives til en spiller, der viser fremgang på et andet plan end podier og resultater. Det kan fx være en personlig udvikling eller en kombination heraf.

Vinderne af de traditionelle klubpokaler er valgt af klubbens trænere.

____________________________________________________________________________

Her er alle klubmestrene 2018/19:

Link til fotos på facebook.

U9 HS: 1: Emil Hastrup Jensen (vandrepokal), 2: Gustav Lind Effersøe,
3: Sebastian Villasen og Jonathan Andreasen
U9 HD: 1: William Bøgebjerg/Jonathan Andreasen, 2: Sebastian Villadsen/ Karl Bay

U11A HS: 1: Emil Kold Glavind (vandrepokal), 2: Christoffer K. Andersen
U11A DS: Sophie Juel Møller (vandrepokal)
U11A HD: 1: Emil Kold Glavind/Christoffer K. Andersen

U11BC HS: 1: Linus Overgaard, 2: Victor Gad, 3: Tobias Bansmann og Bertram Bovbjerg
U11BC DS: Selma Hee Kronborg Pedersen
U11BC HD: 1: Tobias Bansmann/Magnus Graasbøl, 2: Alexander Bjerre/Peter Faurholt
U11BC mix: 1: Selma Hee Kronborg Pedersen/Linus Overgaard, 2: Vitus Birkedal/Kathrine Dupont

U11D HS: 1: Carl Søgaard Vangsøe, 2: Christian Hellemose Rasmussen,
3: Nikolaj Ørntoft
U11D HD: 1: Christian Hellemose Rasmussen/Carl Pilgaard, 2: Carl Søgaard Vangsøe/Simon Beisner

U13EM HS: 1: Lasse Linderoth Pedersen (vandrepokal), 2: Simon Bloch Østergaard, 3: Mads Christensen og Jesper Ø. Christensen
U13EM DS: 1: Sophia Lemming (vandrepokal), 2: Klara Birkedal
U13E HD: 1: Jesper Ø. Christensen/Aske Rømer Roslyng, 2: Simon Bloch Østergaard/Rasmus Korsholm
U13EM DD: 1: Ingrid Have/Malou Lebech
U13EM mix: 1: Mads Christensen/Sophia Lemming, 2: Lasse Linderoth Pedersen/Marie Bloch Østergaard

U13MAB HS: 1: Theo Thillemann, 2: Oliver Lau, 3: Alfred Bischoff-Jensen
U13MAB HD: 1: Oliver Lau/Nicolaj Buus Bertelsen, 2: Theo Thillemann/ Marcus Buch
U13MAB mix: 1: Alfred Bischoff-Jensen/Emma Korsholm, 2: Theo Thille-mann/Sophie Juel Møller

U13A DS: 1: Emma Korsholm, 2: Aja Givskov
U13A DD: 1: Aja Givskov/Emma Korsholm

U13CD HS: 1: Christian Lysdahl, 2: Troels Rasmussen, 3: Oscar Valentinus og Leander Voigt-Møller
U13CD DS: 1: Sofia Gad, 2: Julie Asp
U13CD HD: 1: Laurits Møder Balling/Benjamin Mikkelsen, 2: Christian Lysdahl/Alexander Noah Knudsen
U13CD mix: 1: Leander Voigt-Møller/Julie Asp, 2: William Berg/Sofia Gad
U13D DD: 1: Victoria Sloth/Emma Sodemann

U15EM HS: 1: Magnus Hansen (vandrepokal), 2: Jacob Bay, 3: Mike Vestergaard
U15EM DS: 1: Freia Hansen (vandrepokal), 2: Sofie Solveig Hansen
U15EM HD: 1: Jacob Bay/Mike Vestergaard, 2: Calvin LK/Magnus Hansen
U15EM DD: 1: Ea Schouenborg/Emma Irring Braüner, 2: Freia Hansen/Sofie Solveig Hansen
U15EM mix: 1: Magnus Hansen/Emma Irring Braüner, 2: Mike Vestergaard/Ea Schouenborg

U15ABC HS: 1: Jonas Pagh Almtoft, 2: Sigurd Skotte Lippert, 3: Carl Bloch Rasmussen
U15ABC DS: 1: Cecilie Uggerhøj, 2: Thilde Elmkjær
U15ABC HD: 1: Jonas Pagh Almtoft/Magnus Røy, 2: Carl Bloch Rasmussen/Rasmus Møller Madsen
U15ABC DD: 1: Thilde Elmkjær/Mathilde Sinding Leth-Nissen, 2: Marie F. Landert/Ghawiya Grada
U15ABC mix: 1: Anton B. Jensen/Cecilie Uggerhøj, 2: Casper Lund/Thilde Elmkjær
U15D DS: Asta Gissel Krøigaard, 2: Mathilde Søndergaard

U17/19EM HS: 1: Mads Juel Møller (vandrepokal), 2: Mads Vestergaard
U17/19 EM DS: 1: Filippa Thyberg (vandrepokal), 2: Christina Vejby
U17/19EM mix: 1: Filippa Thyberg/Mads Juel Møller, 2: Line Møller Nielsen/ Mads Vestergaard

U17/19ABC HS: 1: Martin Østergaard Christensen
U17/19ABC HD: 1: Oliver Ø Pedersen/Mads L. Hansen